Komunikaty i ogłoszenia

EDUKACJA – POMYSŁ NA BIZNES W ROLNICTWIE

EDUKACJA POMYSŁ NA BIZNES W ROLNICTWIE

W okresie od 26 maja do 9 czerwca 2025 r. Lokalna Grupa Działania (LGD) Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. przeprowadzi dwa naboru dedykowane rolnikom oraz ich małżonkom i domownikom. Jednym z nich będzie nabór na tworzenie Zagród Edukacyjnych.

O pomoc będą mogli ubiegać się wnioskodawcy będący rolnikiem albo małżonkiem rolnika albo domownikiem z małego gospodarstwa rolnego z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju (LSR) Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R., tj. gmin członkowskich: Brudzew, Malanów, Kawęczyn, Kościelec, Dobra, Przykona, gm. wiejska Turek i Władysławów.

Wsparcie przyznawane będzie na rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych, tj. działalność prowadzoną w małym gospodarstwie obok działalności rolniczej, wykorzystującej zasoby tego gospodarstwa. Pomoc przyznawana będzie się w formie płatności ryczałtowej. Należy jednak pamiętać, iż ostateczna kwota pomocy w formie płatności ryczałtowej ustalana będzie na podstawie projektu budżetu operacji.

W naborze poprzez działalność rolniczą rozumie się działalność określoną zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia 2021/2115 w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej. Natomiast za małe gospodarstwo rolne uznaje się gospodarstwo, którego powierzchnia gruntów rolnych jest mniejsza od średniej wielkości powierzchni gruntów rolnych w kraju w 2023 r. wyrażona ha fizycznych, a w przypadku województw, gdzie średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym jest wyższa, za małe gospodarstwo przyjmuje się, gospodarstwo o powierzchni gruntów rolnych mniejszej niż średnia w tym województwie – określoną na podstawie informacji ogłaszanej przez Prezesa ARiMR na podstawie przepisów o PS WPR za rok 2023. Według powyższego w województwie Wielkopolskim za małe gospodarstwo przyjmuje się gospodarstwo, którego powierzchnia jest mniejsza niż: 14,51 ha.

Mając na względzie specyfikę projektów finansowanych w ramach naboru (tworzenie zagród edukacyjnych), beneficjent w okresie związania celem zobowiązuje się do realizacji wybranych celów edukacyjnych, o których mowa w standardach Ogólnopolskich Standardach Zagród Edukacyjnych (OSZE), a także kontynuowania członkostwa w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych prowadzonej przez CDR O/ Kraków.

Okres związania celem oznacza w tym wypadku okres po wypłacie pomocy, w trakcie którego beneficjent powinien utrzymać spełnianie warunków przyznania i wypłaty pomocy oraz realizować lub zrealizować określone zobowiązania w ramach danej interwencji PS WPR. Dla przedsięwzięć w zakresie tworzenia zagród edukacyjnych wynosi on 5 lat.

Jednym z podstawowych standardów w ramach OSZE jest lokalizacja obiektu, w którym realizowane będą działania edukacyjne, tj. na obszarach wiejskich (jednej z gmin członkowskich LGD TUR) oraz wypełnienie zobowiązania, że jest on prowadzony przez mieszkańca wsi, a ponadto musi on być obiektem:

  • przyjmującym dzieci i młodzież w ramach programów szkolnych i aktywności pozaszkolnej;
  • posiadającym i prezentującym zwierzęta gospodarskie albo uprawy rolnicze;
  • realizującym przynajmniej dwa cele edukacyjne spośród niżej wymienionych: edukacja w zakresie – produkcji roślinnej/produkcji zwierzęcej/przetwórstwa płodów rolnych/świadomości ekologicznej i konsumenckiej/dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów, rękodzieła i twórczości ludowej.

Tym samym należy zauważyć, że obiekt w zagrodzie edukacyjnej powinien posiadać zwierzęta gospodarskie lub uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży przyjmowanych w ramach programów szkolnych i pozaszkolnych lub udostępniane jako atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi i dorosłych podróżujących indywidualnie. Minimalnym i zarazem obligatoryjnym warunkiem technicznym jest posiadanie zadaszonego miejsca do prowadzenia zajęć i udostępnienie toalet dla uczestników zajęć oraz spełnienie określonych prawem warunków bezpieczeństwa.

Zasady przyznawania pomocy

Wysokość i limit pomocy

Pomoc na operację przyznawana będzie w kwocie nie niższej niż 50 tys. zł i nie wyższej niż 80 tys. zł, a poziom dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 85% kosztów kwalifikowalnych.

Warunki podmiotowe, jakie muszą spełnić wnioskodawcy

Poza warunkiem dotyczącym posiadania statusu rolnika/małżonka rolnika/domownika z małego gospodarstwa rolnego, z obszaru objętego LSR, warunkami, jakie muszą spełnić wnioskodawcy będą konieczność zapewnienia, że wnioskodawca co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia WOPP:

  • posiada miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej oznaczone adresem wpisanym do CEIDG na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności w ramach pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą fizyczną,
  • posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze wiejskim objętym LSR
    – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną.

Dodatkowe warunki, jakie należy spełnić to:

Pomoc przyznaje się na operację jeśli operacja uzyska pozytywną ocenę formalną, zgodności z programem, zgodności z Lokalną Strategią Rozwoju oraz uzyska minimum 60 % w ocenie merytorycznej (jakościowej), tj. uzyska min 48 punktów. Kryteria oceny merytorycznej, prowadzonej przez LGD TUR, zakładają m.in. uzasadnienie potrzeb realizacji operacji w odpowiedzi na zdefiniowane na obszarze LSR problemy (potrzeby), realność założeń operacji, potencjał wnioskodawcy do realizacji operacji, adekwatność i racjonalność założeń finansowych, wkład własny, komplementarność i synergię, wykorzystanie zasobów historycznych, kulturowych i naturalnych. Dodatkowe punkty wnioskodawcy będą mogli uzyskać w ramach oceny strategicznej, w tym za Innowacyjność, partnerstwo, ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatu oraz miejsca pracy dla osób zdefiniowanych w LSR jako znajdujące się w niekorzystnej sytuacji, tj.: młode kobiety w wieku 25-34 lata.

Operacja będzie mogła być realizowana wyłącznie w jednym etapie oraz w nieprzekraczalnym terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2029 r. 

W przypadku gdy operacja będzie inwestycją trwale związaną z nieruchomością, pomoc zostanie udzielona, jeżeli jest realizowana na obszarze objętym LSR (ww. gmin członkowskich) i jest własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania celem. W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.

Operacja będzie musiała ponadto być uzasadniona ekonomicznie, co winno znaleźć potwierdzenie w przedłożonym uproszczonym biznesplanie, który będzie musiał być racjonalny i uzasadniony zakresem operacji i który zawierał będzie co najmniej wskazanie celu, w tym zakładanego ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług, zawierał będzie zaplanowany zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, w tym wskazanie zakresu rzeczowego i nakładów i finansowych oraz informacje dotyczące zasobów posiadanych przez wnioskodawcę niezbędnych ze względu na przedmiot operacji, którą zamierza realizować, w tym opis wyjściowej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz kwalifikacji lub doświadczenia. Nieodzownym elementem każdego biznes planu będą także informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności, w szczególności informacje o sposobie realizacji w zagrodzie edukacyjnej celów edukacyjnych, o których mowa w standardach OSZE.

Operacja musi składana w ramach naboru musi być inwestycją polegającą na dostosowaniu małego gospodarstwa rolnego do świadczenia usług edukacyjnych zgodnie ze standardami OSZE, w tym musi zakładać realizację przynajmniej dwóch celów edukacyjnych. Warto pamiętać jednak, że operacja nie będzie mogła obejmować kosztów inwestycji w produkcję rolniczą lub przetwórczą.

Operacja będzie musiała uzyskała pozytywną rekomendację właściwego terytorialnie przedstawiciela ODR – wojewódzkiego koordynatora OSZE pod kątem spójności ze standardami OSZE.

Zasady wypłaty pomocy na operacje w zakresie tworzenia zagród edukacyjnych

W zakresie tworzenia zagród edukacyjnych pomoc wypłaca się, jeżeli beneficjent realizuje uproszczony biznesplan oraz promuje świadczone przez siebie usługi/produkty oraz publikuje/aktualizuje ich zakres i asortyment. Warto podkreślić, iż warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia na etapie wypłaty środków (najpóźniej w dniu złożenia Wniosku o Płatność) będzie dokonanie zgłoszenia do CEIDG i udokumentowanie przystąpienia do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych prowadzonej przez CDR O/Kraków.

Zobowiązania wnioskodawcy:

W okresie związania celem (trwałości projektu) beneficjent zobowiązuje się w szczególności do utrzymania zrealizowanej inwestycji oraz prowadzenia działalności, na którą została przyznana pomoc co najmniej w okresie 5 lat od dnia wypłaty pomocy – płatności końcowej.

Ponadto istotną kwestią w tym okresie jest także prowadzenie ewidencji odpowiednio świadczonych usług lub sprzedaży produktów rolnych, bieżącego informowania o świadczonych usługach i ich zakresie lub asortymencie poprzez ogólnodostępne środki przekazu oraz informowania Samorządu Województwa Wielkopolskiego o realizacji biznesplanu, w ramach operacji, na którą została udzielona pomoc na 3 miesiące przed upływem ostatniego roku okresu związania celem.

W jednym naborze wniosków dany wnioskodawca może złożyć tylko jeden Wniosek o przyznanie pomocy.

Powyższe artykuł zawiera najważniejsze aspekty, związane z naborem wniosków na tworzenie Zagród Edukacyjnych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. na lata 2023-2027. Należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją konkursową, która zostanie zamieszczona wraz z ogłoszeniem w dniu 12 maja br. na stronie www.lgd-tur.org.pl w zakładkach: Nabory oraz Aktualności.  

Doradztwo w zakresie spełnienia wymogów naboru oraz opracowania dokumentów konkursowych świadczą pracownicy biura Turkowskiej Unii Rozwoju - T.U.R. pod adresem Krwony 32, 62-720 Brudzew; e-mail: projekty.doradztwo@lgd-tur.org.pl; telefon: 63 289 36 57 lub  731 121 121.

 

wersja do druku